Wycieczka do Wilna

Kiedy w maju 2011 roku wróciliśmy ze Lwowa mieliśmy nadzieję, że rok później uda nam się odwiedzić  drugie miasto na Kresach z polską historią – Wilno. Niestety, los zrządził inaczej i dotąd nie udało się nam zrealizować planu. Aż pojawiła się taka możliwość teraz, mając w ramach wycieczki do Sokółki wolny dzień, jednogłośnie postanowiliśmy zwiedzić wymarzone Wilno.

Mimo ograniczonego czasu Pani Przewodnik udało się nam pokazać  to, co najbardziej godne zobaczenia. 360 ha starówki to obszar, na który brakłoby tygodnia, a my w jeden dzień zwiedziliśmy cmentarz na Rosie, najważniejsze i najpiękniejsze katedry i kościoły, wypiliśmy kawę na wieży telewizyjnej i mieliśmy czas na chwilę westchnienia przed Matką Boską Ostrobramską i Obrazem Miłosierdzia – pierwszym, malowanym pod dyktando św. siostry Faustyny.

Wprawdzie, niestety, pogoda nam nie dopisała i Wilno zwiedzaliśmy w deszczu, ale uroku tego miasta nie może popsuć  zła aura. Na każdym kroku słychać polski język ( w samym Wilnie mieszka ok. 20% Polaków), a spacerując uliczkami, po których chodzili Mickiewicz, Lelewel, Miłosz itd. nie sposób czuć się w obcym kraju. Na pewno wielu z nas wróci tutaj, przy pierwszej możliwej okazji, by zobaczyć więcej, ale póki co, cieszymy się, że chociaż w pigułce, zwiedziliśmy piękne Wilno.

Kończąc spacer po mieście zjedliśmy pyszny obiad w nowoczesnej restauracji i wróciliśmy do miejsca naszego pobytu – do Sokółki

Foto i tekst K. Stępień

 

Kategoria: Aktualności, Galeria  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.