Młodzieżowa Orkiestra Dęta

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta rozpoczęła swoją działalność jesienią 1996 roku, kiedy w zalasowskim, starym klubie spotkała się grupa zapaleńców z instruktorem muzyki Stanisławem Stańczykiem i nauczycielem muzyki Krystyną Olszówką-Łepą, aby założyć orkiestrę dętą. 

Pomysł to był karkołomny gdyż w wyniku zmian systemowych kultura przeżywała ciężki okres, istniejące już z wielkimi tradycjami orkiestry zakładowe właśnie padały, więc tworzenie nowej orkiestry wydawało się szaleństwem. 

Dzięki wsparciu i determinacji ówczesnego wójta Gminy Ryglice Bernarda Karasiewicza i kierownika Ośrodka Kultury Teresy Lisak sprawę doprowadzono do finału, zakupiono i wypożyczono pierwsze instrumenty, rozpoczęły się pierwsze lekcje, powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Zalasowej.

Pierwszą grupę zapaleńców wyłonionych przez nauczyciela muzyki Panią Krystynę, szkolił instruktor muzyki Ośrodka Kultury a zarazem kapelmistrz Stanisław Stańczyk i instruktor z Tarnowa Pan Tomasz Dzieński.

Trzeba przyznać po latach, że była to grupa bardzo dobrze trafiona gdyż wielu z nich ukończyło Szkoły Muzyczne, wielu z nich naukę kontynuuje a nawet podnosi swoje kwalifikacje na studiach muzycznych i stanowią oni do dziś dnia podstawowy trzon zespołu. Pierwszy, historyczny występ, orkiestra dała podczas pasterki w Boże Narodzenie 1997 r. dzięki uprzejmości ówczesnego proboszcza ks. kan. Franciszka Tomczyka, co przerodziło się już w pewną tradycję i w każde święta orkiestra włącza się w liturgię.

W międzyczasie następuje naturalna rotacja muzyków, jedni odchodzą, nowi przychodzą a miejsce Pana Dzieńskiego zajął zalasowianin Grzegorz Kluzek, który po ukończeniu Szkoły Muzycznej II stopnia prowadzi sekcję instrumentów dętych drewnianych. Przez te dziesięć lat działalności przez zespół przewinęło się 58 osób, wielu z nich rozwija swoje talenty muzyczne, skończyło bądź uczęszcza do szkół muzycznych, występuje również w innych zespołach.

Orkiestra liczy w tej chwili 25 osób a członkami są nie tylko mieszkańcy Zalasowej a również Woli Lubeckiej, Lubczy, Jonin. Jest znana w całej gminie występując na uroczystościach patriotycznych, religijnych czy rekreacyjnych, a do swych największych sukcesów zalicza Główną Nagrodę dla najlepszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej na Zakliczańskim Przeglądzie Orkiestr Dętych ?Nuty spod Batuty? w roku 2000, czy udział w największym w naszym regionie festiwalu orkiestr dętych ?Echo Trombity? dwa lata później.

Uprawianie muzyki w dużym zespole instrumentalnym jest dla młodych ludzi szkołą integracji i współdziałania w osiąganiu wspólnego celu, daje im możliwość rozwijania swoich talentów, rozwija ich osobowość, pomaga zagospodarować swój wolny czas. 

Zachęcam wszystkich, którzy ?podejrzewają? u siebie jakiekolwiek zdolności muzyczne do spróbowania swych sił w zespole. 

Zajęcia orkiestry odbywają się w każdy poniedziałek

w godz. 16.00 ? 20.00 

oraz

soboty
między 9.00 ? 12.00

w zalasowskiej siedzibie Ośrodka Kultury w ?Pałacu pod Dębami„.

Natomiast wszystkim, którzy do tej pory materialnie wspierali Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Zalasowej serdecznie dziękuję i nie ukrywam że liczymy iż o nas nie zapomnicie.

Kapelmistrz Stanisław Stańczyk

 

Kategoria: Młodzieżowa Orkiestra Dęta  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.