Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Zalasowianie”

Historia zespołu

10 maja 2007 roku

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Zalasowianie” zostali laureatem w Regionalnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów.

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Mali Zalasowianie” rozpoczął swą działalność pod patronatem Szkoły Podstawowej w Zalasowej jesienią 1999 roku jako nieliczna grupa dzieci z klas pierwszych. Wkrótce nabrał mocy liczebnej.
Obecnie w jego skład wchodzi 51 osób.

W zespole są uczniowie klas I – V i dwie dziewczyny z gimnazjum. Trzon zespołu stanowią uczniowie klas V. Pracują w dwóch grupach wiekowych, ćwicząc 2 razy w tygodniu. Założycielką, prowadzącą zajęcia i opiekunką zespołu jest nauczycielka Jolanta Sarad, która swą pasją propagowania folkloru zaszczepiła w swoich wychowankach, potrafi ich zmobilizować i zachęcić do angażowania się w pracę pozalekcyjną. Młodzi tancerze chętnie i z mozołem ćwiczą elementy tańców narodowych i regionalnych, aby móc je zaprezentować przed życzliwą publicznością.

Zespół tańczy na różnych uroczystościach gminnych, lokalnych oraz akademiach szkolnych, m.in. na dożynkach, Przeglądach Młodych Talentów, we wszystkich edycjach konkursu o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryglice, na Święcie Szkoły, w Wielkim Zlocie Zalasowian, Powiatowym Zjeździe OSP, Prymicjach, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Brał także udział w przeglądzie artystycznym szkół podstawowych i gimnazjów w Tarnowie. Co roku występuje także na Dniu Seniora, Święcie Rodziny i wielu innych. Prestiżową imprezą była I i II Biesiada z Folklorem, gdzie dzieci występowały dla swoich sponsorów.

Rodzice z radością obserwują efekty pracy i rozwijanie zdolności swoich dzieci. Otaczają opieką ten zespół, nie szczędząc trudu i czasu, aby znaleźć licznych sponsorów i skompletować stroje krakowskie dla całego zespołu. Największy wkład mają p. Małgorzata i Wiesław Matugowie – głównie dzięki ich zapobiegliwości i zdolnościom organizacyjnym dzieci mają stroje o wartości 16 tys. zł. Honorowy patronat nad zespołem objęło także Stowarzyszenie Zalasowian, nawiązano ścisłą współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury w Zalasowej. Od 4 lat dzieciom przygrywa do tańca kapela „Zalasowianie”.26 maj 2006 r.

Dzieci w kompletnych strojach ludowych.

Od lewej klęczą: Paweł Wajda, Radek Bardo, Rafał Kawa, Damian Mróz, Adrian Usarz, Karol Burza,
Od lewej stoją: Kinga Plebanek, Justyna Kawa, Roksana Rzeszutko, Monika Kluzek, Katarzyna Model, Magda Sępek, Iza Januś, Gabriela Januś, Wiola Onak, Ewelina Matug, Irena Pędrak, Renata Siwek, Sabina Zabawa wraz z opiekunką zespołu Jolantą Sarad i M. W Matugowie – rodzice wspierający zespół.Zespół z kapelą ludową „Zalasowianie”

w składzie: Anna Wenc-Zabawa, Ewelina Dominewska, Grzegorz Kluzek, Adolf Madeja, Władysław Dębicki, Gerard Kula, Tadeusz Madeja,

30 wrzesień 2006 r.

II Biesiada Folklorystyczna, w której występowały trzy pokolenia Zalasowian. Zespól „Mali Zalasowianie” – dwie grupy wiekowe, grupa śpiewacza „Zalasowianki” i kapela ludowa „Zalasowianie”


II Biesiada Folklorystyczna.

16 pażdziernik 2004 r. 150-lecie Edukacji w Zalasowej.

26 maj 2006 r. Święto Rodziny.

Święto Rodziny.

18 czerwiec 2006 r. Przegląd Młodych Talentów.

28 maj 2006 r. Prymicje O. J. Chaima.

Dzień Seniora.

4 września 2005 r. Dożynki Gminne.

4 październik 2006 r. Powiatowy Zjazd OSP.

Powiatowy Zjazd OSP.


 

Kategoria: Mali Zalasowianie  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.