Walne Zebranie Stowarzyszenia

W niedzielę 17.02. odbyło się zebranie walne Stowarzyszenia Zalasowian. Trwało aż dwie godziny bo i spraw do omówienia było co niemiara ale miła atmosfera, ciasteczko z kawą a potem jeszcze talerz pysznej zupy przygotowane przez pracowitą i niezawodną sekcję gospodarczą sprawiły, że czas upłynął jak zwykle bardzo przyjemnie.

Sprawnie został przeprowadzony wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania, przedstawienie sprawozdań z działalności całorocznej stowarzyszenia (tutaj kalendarz był szczególnie bogaty, wystarczy tylko przejrzeć wstecz naszą stronę internetową lub zaglądnąć na łamy biuletynów) oraz poszczególnych komisji , sekcji i Fundacji im. Leszka Gawrona. Przy okazji podsumowań pani prezes dziękowała członkom, którzy byli wyjątkowo zaangażowani w całoroczną pracę. Dziękowała również za współpracę szkole i wszystkim organizacjom, gdyż bardzo wiele projektów i pomysłów jest realizowana wspólnie. Działania zarządu zostały poddane głosowaniu o udzielenie absolutorium, wniosek poparli wszyscy za wyjątkiem jednego wstrzymanego głosu. Kolejnym punktem zebrania było oficjalne przyjęcie w nasze szeregi nowych członków, bardzo cieszy, że są chętni do działania na rzecz naszej wsi i wspaniale, że to młode pokolenie.

Później przyszedł czas na wolne wnioski.

W dalszym ciągu realizuje się projekt w ramach programu Erasmus+, który ma być skończony razem z tym rokiem kalendarzowym.

W 2018 roku został zrealizowany projekt prowadzony przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju pt.”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, dzięki któremu nasze stowarzyszenie otrzymało pieniądze na zakup strojów regionalnych i instrumentów muzycznych. Każdy zakup był na kwotę 48 000 zł.

Od kilku miesięcy w każdą sobotę w Pałacu pod Dębami ma miejsce jarmark i cieszy się sporym zainteresowaniem. W pierwszą sobotę marca odbędzie się wyjątkowy jarmark pod nazwą Projekt Jarmark Zalasowski. Realizowany jest w ramach programu Małopolskie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej we współpracy z wieloma organizacjami pozarządowymi z południa Polski. Ma na celu sprawdzenie, przetestowanie ofert o charakterze komercyjnym, które stowarzyszenie mogłoby zaproponować społeczności wsi, gminy i regionu. Zalasowa słynie z bogatej tradycji w zakresie produktów lokalnych, zarówno spożywczych jak i rękodzieła, stąd pomysł aby spróbować zorganizować je wszystkie w formie wydarzenia, przestrzenią którego stanie się Pałac pod Dębami i jego okolice. W ramach projektu zakupione zostaną namioty wystawiennicze, przyrządy do gotowania na zewnątrz, oraz usługi kulturalne mające na celu uatrakcyjnienie jarmarku . Będzie więc można w sprzedaży bezpośredniej nabyć zdrowe produkty lokalne, spotkać znajomych , spróbować bezpłatnego dania dnia oraz posłuchać muzyki. Wszystkich zapraszamy 02.03. w godz. 8.00 do 12.00.

Stowarzyszenie planuje na wiosnę dwie wycieczki: 06.04. na Słowację i 01.-02.06. do Budapesztu, programy wycieczek niebawem ukażą się na naszej stronie, chętnych, jak zwykle, zapraszamy.

Trwają przygotowania do umieszczenia na cmentarzu parafialnym obelisku poświęconego zmarłym mieszkańcom Zalasowej, którzy oddali swoje życie podczas obu Wojen Światowych, miejmy nadzieję, że uda się również zwieńczyć realizację tego pomysłu w tym roku. Prowadzimy kronikę i szukamy chętnych do pracy przy obróbce i wywoływaniu zdjęć, które dokumentują naszą działalność, przy tej okazji należą się podziękowania pani Marii Romanowskiej, która niestrudzenie od wielu lat zapisuje w kronice wydarzenia z naszej miejscowości. Planowane jest też wydanie albumu „zdjęć sprzed lat”, nazbierało się tego całkiem niemało ale wciąż brakuje chętnych rąk by zamiary nabrały rzeczywisty wymiar w postaci rzeczonego albumu.

Jak już tradycja każe 13.04. wyruszamy kolejny raz posprzątać naszą Zalasową, zachęcamy wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do akcji.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja dla wszystkich mieszkańców: niedługo przy głównym wejściu do szkoły zawiśnie defibrylator, urządzenie, które może uratować życie w momencie ustania akcji serca. Pomysł pana dyrektora, żeby jak największą liczbę mieszkańców przeszkolić z umiejętności, bądź co bądź bardzo prostego użycia urządzenia i dostępność defibrylatora 24/h jest wart pochwały. Oby nigdy nie było potrzeby skorzystać , ale jeśli taka potrzeba zaistnieje oby był pomocny.

Po dwugodzinnych owocnych dyskusjach zebranie się zakończyło, wyszliśmy pełni zapału do działań w nowym roku.

Klaudyna Stępień

 

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.