Seniorzy na wycieczce w Górach Świętokrzyskich

12 i 13 czerwca Seniorzy z  całej Gminy  wyjechali do Wadowic i Kalwarii, ja w niej nie uczestniczyłam  wiec nie mogę opisać wrażeń, ale  4 lipca b.r.  wyjazd w Góry Świętokrzyskie  to moja kolejna przygoda  z tym regionem.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  Sandomierza, pięknie położonego miasta na  wzgórzu  z płynącą w dolinie Wisłą  i nie bez powodu nazywanego miastem siedmiu wzgórz. Warto z niektórych spojrzeć na otaczającą panoramę, jest pięknie.

Nasz przewodnik najpierw poprowadził nas lessowym wąwozem nazwanym piszczele, a potem przez Ucho Igielne do Starówki od strony południowo – zachodniej. Piękny sandomierski rynek zachęcał do oglądania zabytkowych kamieniczek do wypicia dobrej kawy, wstąpienia do galerii, z bogatą kolekcją krzemienia pasiastego. Podziemna Trasa Turystyczna to obiekt warty zobaczenia, a którą nasz przewodnik zaplanował .Podziemia  to piwnice i magazyny  dawnych kupców a XIII w. pełniły funkcje obronne przed najazdami Tatarów. Zwiedziliśmy także katedrę  Narodzenia NMP. To masywny gotycki obiekt, który posiada zespół 26 obrazów namalowanych przez  Karola de Preret w latach 1708 – 1737 przedstawiający jedyną w Polsce kolekcję, której bohaterami są męczennicy. Chętni  mogli kupić  bilet do  muzeum Ojca Mateusza z ekspozycją serialowych figur woskowych.

Z Sandomierza pojechaliśmy do Świętej Katarzyny, by zobaczyć wystawę z pięknymi okazami  krzemienia pasiastego, a także naocznie widzieć jak jest on szlifowany  i oprawiany. Po obiedzie  spacerkiem weszliśmy na zamkowe wzgórze w Chęcinach by zrobić wspólne zdjęcie i jeszcze raz spojrzeć na  otoczenie  Gór Świętokrzyskich.

Tekst i zdjęcia  Maria Romanowska

Kategoria: Koło Seniorów z Zalasowej  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.