Wycieczka KGW do Zamościa

Wczesnym rankiem, w sobotę, 23 czerwca, wyjechaliśmy z  mocno zachmurzonej Zalasowej w kierunku Zamościa. Nie licząc postoju na parkingu przy stacji benzynowej (RODO), na pierwsze zwiedzanie  zatrzymaliśmy się w Zwierzyńcu – nazywanym sercem Roztoczańskiego Parku Narodowego z pięknymi stawami  i licznymi zabytkami pozostałymi po Ordynacji Zamojskiej. Atrakcje jakie zwiedziliśmy w Zwierzyńcu to:

Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra z wieżą widokową, z której  przy odrobinie szczęścia można dostrzec pasące się koniki polskie – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego.
– Kościół „na wodzie”; barokowy kościół Św. Jana Nepomucena z XVIII wieku  jako wotum dziękczynne Jana Zamojskiego za szczęśliwe narodziny syna Klemensa. Do świątyni  można dotrzeć poprzez romantyczny, drewniany most.
– Browar Zwierzyniecki-  założony przez Zamoyskich w 1806 roku; budynek główny powstał na planie podkowy. Jest to obiekt trzykondygnacyjny, z dachem dwuspadowym pokrytym blachą. Otwory okienne zakończone są półkoliście. Wewnątrz Browaru w Zwierzyńcu mieszczą się urządzenia warzelni, suszarni słodu, fermentownia, słodownia oraz magazyny. Na miejscu można kupić i wypić przy stolikach miejscowe piwko.
– Pomnik szarańczy –  ma kształt kamiennego prostopadłościanu; Warto zwrócić na niego uwagę, bo podobno drugiego takiego nie ma nigdzie na świecie. Pomnik szarańczy ustawiono na pamiątkę wytępienia szarańczy wędrownej, która zaatakowała te okolice w 1711 roku. Początkowo znajdował się w Hamerni, ale w 1902 roku przeniesiono go do Zwierzyńca.
Ze Zwierzyńca udaliśmy się do Krasnobrodu- to miasto w województwie lubelskim, leżące nad Wieprzem, na obrzeżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Krasnobrodzie zwiedziliśmy:
– Kościół Nawiedzenia NMP z zespołem klasztornym; od ponad 300 lat, jest znanym ośrodkiem Kultu Maryjnego. Został ufundowany przez królową Marię Kazimierę Sobieską znaną jako Marysieńka, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. Zbudowano go w latach 1690-99 w stylu barokowym według projektu Jana Michała Linka. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na zabytkową chrzcielnicę i ambonę. W centralnej części ołtarza umieszczono słynący łaskami obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej.
Muzeum Wieńców Dożynkowych– znajdujące się w drewnianym budynku, na placu klasztornym. Każdy znajdujący się tu wieniec jest wyjątkowy i unikalny. W każdym widać kunszt i artystyczny zmysł jego twórców. Większość z nich tworzyły całe rodziny.
Ptaszarnia w Krasnobrodzie, to swoiste mini-zoo, prezentujące interesujące okazy mniej
i bardziej egzotycznych ptaków. Można tu oglądać m.in. piękne  pawie, kuropatwy, różne gatunki bażantów i gołębi. Nawet zwyczajne kury nie muszą być nudne. Wystarczy, że należą do gatunku, który może pochwalić się ciekawą „fryzurą”/ została utworzona przez ks. Romana Marszalca.
Kalwaria Krasnobrodzka – przy klasztorze znajduje się zalesiony plac, na którym znaleźć można stacje Męki Pańskiej.  Liczne alejki dodają uroku temu miejscu . W 2000 roku figury zostały zakonserwowane z inicjatywy Proboszcza ks. prałata Romana  Marszalca. Stacjami opiekują się mieszkańcy okolicznych wiosek jako fundatorzy figur i wykonawcy zadaszeń.

– Kapliczka „Na Wodzie” w Krasnobrodzie to miejsce kultu i pielgrzymek z całej Polski. Obiekt pochodzi z XVII wieku,  ponieważ w tym miejscu w 1640 roku  Matka Boża objawiła się Jakubowi Ruszczykowi. Dlatego bywa też nazywana Kaplicą Objawień. Są to właściwie dwie kaplice drewniane na betonowych słupach połączone pomostem i przykryte wspólnym dachem. Pod kaplicą bije cudowne źródełko. Mieszkańcy Krasnobrodu i okolic oraz liczni pielgrzymi przybywają do tego miejsca, aby zaczerpnąć wody o uzdrawiających właściwościach. Obok kaplicy są Stacje Różańcowe i pomnik przedstawiający scenę objawienia – Matkę Bożą adorującą Dzieciątko i klęczącego przed Nią Jakuba Ruszczyka. Co roku w nocy z 1 na 2 lipca odbywa się tu nabożeństwo odpustowe.
Z Krasnobrodu zbliżaliśmy się do celu naszej podróży czyli do Zamościa.
Zamość to  miasto twierdza, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  To architektoniczna perła kresów, leżąca na wschodnich krańcach Polski, jego zabytki prezentują się po renowacji wybornie, całe Stare Miasto zachwyca nie tylko dobrym stanem utrzymania, ale urodą i licznymi zdobieniami.
Twierdza Zamość powstała wraz z Miastem Idealnym Zamościem, w latach 1580-1618, na zlecenie Jana Zamoyskiego, a wg projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Później twierdza była kilka razy modyfikowana. Była to wówczas jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a później Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swej historii Twierdza Zamość przeszła 5 oblężeń, m.in. podczas potopu szwedzkiego i powstania listopadowego. Szturmem została zdobyta tylko raz, i to przez wojska polskie, w 1809 roku. Twierdzę Zamość ostatecznie zlikwidowano w 1866 roku, ale do dziś pozostały w Zamościu liczne jej ślady, udostępnione dla turystów.
Rynek Wielki w Zamościu to jeden z największych i najbardziej niesamowitych XVI-wiecznych placów w Europie. Jak przystało na miasto idealne, Rynek ma wymiary 100 x 100 m, przy każdej pierzei, z której odchodzi jedna ulica, stoi po osiem pięknych kamienic podcieniowych. Zachowały one renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie.
Rynek w Zamościu wraz z całym Starym Miastem został wpisany na listę Unesco.
– Ratusz w Zamościu–  symbol miasta, wspaniała barokowa budowla z okazałymi, wachlarzowymi schodami, stanowi centralny punkt głównego placu.
Kamienice ormiańskie w Zamościu – w północnej pierzei Rynku usadowiły się niezwykle ciekawe i kolorowe kamienice z attykami, zwane ormiańskimi, mieści się tutaj Muzeum Zamojskie.
– Kamienica
w której urodził się i mieszkał w młodości ś.p.Marek Grechuta, z pięknym  zielonym od pnących się pędów dzikich winogron, podwórkiem.
Pałac Zamoyskich – do niedawna siedziba Sądu Rejonowego w Zamościu
– Pomnik Jana Zamoyskiego znajduje się w Zamościu przy ulicy Akademickiej, naprzeciwko Pałacu Zamoyskich, koło katedry. Twórcą monumentu jest krakowski rzeźbiarz, profesor ASP w Krakowie – Marian Konieczny. Pomnik założyciela Zamościa odsłonięto
w 2005 roku, w 400. rocznicę jego śmierci. Spiżowy pomnik ma łącznie z postumentem 10 m wysokości. Hetman wielki koronny Jan Zamoyski jest tu przedstawiony na koniu, z buławą
w wyciągniętej prawej ręce.
– Park Miejski w Zamościu – jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Utworzony został na początku XX wieku, na obszarze dawnych fortyfikacji. Choć zamojską twierdzę zlikwidowano w 1866 roku, w parku widoczne są fragmenty fos w postaci pięknego stawu z ptactwem wodnym otaczającego wysepkę. W pobliżu parku znajduje się efektowna – – Stara Brama Lubelska z 1588 roku, która upamiętnia wprowadzenie przez nią do Zamościa jeńca, arcyksięcia Maksymiliana – pretendenta do polskiej korony.
– Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła to dawna kolegiata, stojąca pomiędzy Rynkiem Wielkim a pałacem Zamoyskich. Świątynia została wzniesiona
w latach 1587-1600 jako wotum za sukcesy hetmana Zamoyskiego oraz mauzoleum jego rodu. Kościół dodatkowo otoczony jest murem z dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę Zamościa. W kościele znajduje się aż 9 kaplic, a pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy. Wewnątrz znajduje się wiele dzieł sztuki. Najstarszym z nich, a przy tym otoczonym największym kultem wiernych jest słynąca łaskami ikona Matki Boskiej Zamojskiej zwaną też Hetmańską.
– Rotunda Zamojska – obecnie mieści ona Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny.
Po dniu pełnym cudownych, niezapomnianych wrażeń; ze śpiewem popularnych piosenek biesiadnych, wróciliśmy do naszej, pięknej Zalasowej, w której podobno, pod naszą nieobecność padał tego dnia deszcz, a miejscami nawet grad.

Tekst:  Lesława Dominiewska

Zdjęcia: Lesława Dominiewska;
Małgorzata i Wiesław Matug

 

 

Kategoria: Koło Gospodyń Wiejskich  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.